Підйомні установки

Статті написані вугіллям.

Гірські підйомні установки.

1. Класифікація підйомних установок.


Підйомні установки класифікують за:
1) висоті підйому для шахт: неглибоких – до 500 м; середньої глибини – від 500 до 1000 м; глибоких від 1000 до 1500 м-код; надглибоких – понад 1500 м;

2) призначення: основні - для підйому корисних копалин; допоміжні - для спуску - підйому людей і транспортування різних вантажів, причому вони можуть бути людські, вантажні та вантажолюдські; прохідницькі - для транспортування вантажів та людей при проходці та поглибленні стволів шахт;

3) орієнтування шляхів транспорту: вертикальні, похилі (останні вивчаються в курсі шахтного транспорту);

4) типу підйомних судин: з цебрами, з неопрокидними клітями, зі скіпами, з перекидними клітями;

5) типу органів для навивки підйомного каната: з органами навивки постійного радіусу, з органами навивки змінного радіусу.

6) числу підйомних канатів: одноканатні, багатоканатні;

7) врівноваження: неврівноважені системи, врівноважені системи (з врівноважуючим підвісним канатом при органах навивки постійного радіусу, з органами навивки змінного радіусу);

8) типу електроприводу: з асинхронним електроприводом, із приводом постійного струму.


2. Підйомні судини. Призначення та пристрій.

застосовують при проходці та поглибленні стовбурів шахт для спуску-підйому людей та транспортуванні породи, матеріалів, обладнання. Баддя складається зі зварного кузова та дуги.

Неперекидні кліті застосовують для спуску-підйому людей та різних вантажів. Кліть складається з каркаса, парашута, направляючих черевиків, стопорів, дверей, даху.

Перекидні кліті виконують ті ж функції, що і неопрокидні. Перекидна кліть складається з рами, поворотної платформи з розвантажувальним роликом, парашута, направляючих черевиків, направляючих муфт, стопорного пристрою, дверей, даху, запірного пристрою, призначеного для запобігання перекиданню платформи при русі кліті по стволу.

Скип з неопрокидним кузовом складається з кузова, що жорстко пов'язаний з рамою. До рами прикріплена парасолька-майданчик. Розвантаження скіпу здійснюється за допомогою секреторного затвора та висувного рештака.

Скип із перекидним кузовом має раму, з якою за допомогою шарніра пов'язаний кузов. Перекидання кузова на кут 135-145o щодо рами відбувається у бункера завдяки роликам, що переміщаються по розвантажувальних кривих.

3. Провідники та напрямні пристрої.

Для плавного руху підйомних судин паралельно осі ствола шахти застосовують металеві або дерев'яні провідники, закріплені вздовж ствола. Для кожної кліті є по два провідники, розташованих по відношенню до кліті з однієї або двох її довгих сторін.

Металеві провідники бувають рейкові, коробчастого перерізу та канатні. Провідники перших двох типів кріплять до розстрілів, а канатні закріплюють на копрі та натягують вантажами у зумпфі ствола. При дерев'яних та канатних провідниках судини мають плавний хід, ремонт дерев'яних провідників легший. Порівняно з дерев'яними металеві провідники займають менше місця, менш чутливі до вихідного вентиляційного струменя і мають більший термін служби.

Провідниками рухаються напрямні пристрої, закріплені на підйомних судинах. Черевики ковзання застосовують на рейкових та дерев'яних провідниках. При коробчатих провідниках використовую напрямні пристрої у вигляді роликоопор.
4. Парашути ПТК. Принцип роботи. Пристрій.


Парашути ПТК з миттєвим захопленням уловлювачами при обриві підйомного каната двох гальмівних канатів. У парашутах ПТК при обриві підйомного каната пружина віджимає вниз шток 2 і за допомогою траверси 3 і сережок 4 повертає важелі 5 навколо осей 6. У зв'язку з цим клини 7 за допомогою важеля 5 піднімаються вгору і захоплюють гальмівні канати 8, на яких повис.


5. Підйомні канати. Призначення та пристрій.


Підйомні канати виготовляють із дротів високосортної сталі марки В для людських та вантажолюдських установок та марки І для вантажних установок. При виготовленні каната певна кількість дротів звивається навколо центрального дроту так, що кожна з них набуває вигляду гвинтової лінії. Такий свитий пучок називається пасмом.

Якщо пасмо застосовується як самостійний канат, то воно називається канатом простої звивки. Якщо кілька пасм повиті між собою навколо органічного сердечника, то виходить канат простої звивки. Канат подвійної звивки, що є складовою каната більш складної конструкції, називається стренгою.

За конструкціями пасм і характеру взаємного стикання дротів у пасмах розрізняють канати точкового каната ТК, точково-лінійного торкання ТЛК, лінійного торкання ЛК, поверхневого контакту ПК. За способом звивки розрізняють канати: Р, що розкручуються, нерозкручуються Н, малокрутящиеся МК.


6. Напрямні та відхиляючі шківи.


Напрямні шківи одноканатних підйомних машин розташовуються на підшківному майданчику копра і служать для підтримки підйомних канатів та спрямування їх у стовбурі.

Основними частинами напрямних шківів є обід, спиці, маточина, вісь, підшипники. Ступицю закріплюють на осі шківа на шпонці. Для запобігання осьовому зсуву шківа на осі його насаджують кільця. Підйомний канат рухається у канавці обода шківа.

Відхиляючі шківи багатоканатних підйомних установок розташовують на копрі нижче машини; вони необхідні для того, щоб встановити необхідну відстань між осями підйомних канатів у стовбурі незалежно від провідного діаметра шківа.

Один з відхиляючих шківів закріплений на осі, інші можуть вільно обертатися на підшипниках. Шківи фіксуються від осьового зміщення кільцями. Вісь спирається на роликові підшипники. Ободи шківів мають футерування з пластикату або маслостійкої гуми. На осі закріплений тахогенератор та датчик апарату контролю ходу.
7. Копри. Призначення. Основні частини.


Копри необхідні підтримки напрямних шківів і сприйняття си, що діють ними, для кріплення провідників, які з ствола, розвантажувальних кривих. При багатоканатному підйомі з провідним шківом тертя на копрі у спеціальному приміщенні розташовується підйомна машина. Основні частини копра установок, машини яких розташовуються на рівні землі: вертикальний верстат, укосина, що підпирає його у верхній частині та укріплена на бетонному фундаменті, майданчик для напрямних шківів.

За кількістю підйомів, що обслуговуються, копри діляться на однопідйомні і багатопідйомні. Копри виготовляють із сталі та залізобетону. Розрізняють А-подібні копри, чотиристоєчні копри, шатрові копри, що застосовуються для обслуговування двох підйомних установок, розташованих в одному стовбурі, та баштові копри, які застосовують при багатоканатних підйомних установках з розташуванням машини у верхній частині копра.

Прохідницькі копри безстанкові, збірно-розбірні, їх виготовляють із сталі, вони мають шатрову конструкцію.


8. Двобарабанні підйомні машини. Загальний пристрій.


При двобарабанній машині кожен із барабанів обслуговує свій канат. У двобарабанній машині один із барабанів жорстко закріплений на валу – заклинений барабан, а інший може бути з'єднаний з валом або від'єднаний від нього – переставний вал. Переставний вал дає можливість регулювати розташування підйомних судин один щодо одного, що необхідно при обслуговуванні кількох горизонтів шахти, та спрощує операції навішування, зміни канатів та регулювання їх довжини.

2Ц-4×1,8; 2Ц-Циліндричні барабани, 4 діаметр барабана, 1,8 ширина барабана.

Корінна частина двобарабанних машин складається з валу із зубчастою муфтою, заклиненого та переставного барабанів. На обидві нарізані канавки для каната. Заклинений барабан кріпиться до валу за допомогою маточини та болтів, переставний барабан встановлюється на валу на підшипниках. За допомогою зубчастого механізму перестановки барабан з'єднується з валом та від'єднується від нього.


9. Однобарабанні підйомні машини.


В установках з однобарабанною машиною барабан обслуговує два канати, причому при звивки з барабана каната підйомної судини, що опускається, на його місце навивається канат судини, що піднімається. Однобарабанна машина в порівнянні з двобарабанною машиною має меншу масу та ширину. Одинарний барабан може бути цілісним та розрізним. При цільному барабані регулювати розташування підйомних судин складніше порівняно з розрізним.

ЦР-5×3/0,6 ЦР-циліндричний розрізний барабан, 5 діаметр барабана, 3 ширина барабана, 0,6 ширина переставної частини.

Машини в своїй корінній частині мають вал, що спирається на підшипники, заклинену частину барабана, закріплену на валу за допомогою болтів, переставну частину барабана, що спирається на роликові підшипники, з зубчастим механізмом перестановки. Барабан зварної конструкції з внутрішніми кільцями твердості. На обидві нарізані канавки для каната. На кінцях барабана є реборди та гальмівні ободи.
10. Багатоканати підйомні установки. Застосування. Пристрій.


Багатоканатні підйомні установки в даний час набули широкого поширення на глибоких і надглибоких шахтах.

Принцип дії багатоканатної установки такий же, як і установки з одноканатним провідним шківом тертя, але з тією різницею, що тут підйомні судини 1 підвішені на кількох підйомних канатах 2. До підйомних судин прикріплені врівноважуючі канати 3. На баштовому копре розташовується машина з ведучим со4. яющие шківи 5. Корінна частина машин має вал 7, що спирається на роликові підшипники 8, на який насаджений нероз'ємний зварний канатоведучий барабан Р. Обичайка 4 прикріплена до двох лобовин 3 і до кільцевих ребрів 6. Лобовини приварені до ступиць 5.

Переваги: можливість підйому із значних глибин великих вантажів; велика безпека роботи; діаметр кожного підйомного каната значно менший за діаметр каната при одноканатному підйомі, герметизація копра, що усуває вплив атмосферних факторів на канати.

Недоліками багатоканатних установок є необхідність у громіздкому та дорогому баштовому копрі; складність нагляду за канатами, навішування та зміни їх; нерівномірний розподіл навантаження між підйомними канатами, що виникає у зв'язку з невеликою відмінністю у діаметрах канатів.


11. Підйомна машина з біциліндроконічним барабаном.


В даний час на шахтах середньої глибини та глибоких шахтах застосовують біциліндроконічні барабани.

Біциліндроконічні барабани складаються з трьох секцій: малого циліндра, конуса, великого циліндра, із зовнішнього боку малого циліндра прикріплюється гальмівний обід. На початку підйому канат підйомної судини, що піднімається, навивається на малий циліндр, далі на конус і на великий циліндр. Великий циліндр обслуговує дві гілки каната. Для зручності регулювання каната барабани виготовляють розрізними у великої основи конуса. Витки тертя розташовуються на малих циліндрах, а канат випробування зазвичай усередині малих циліндрів на бобінах.

БЦК-8/5×2,7 — біциліндроконічний барабан, 8 діаметр великого барабана, 5 діаметр малого барабана, 2,7 ширина великого барабана. Ширина конічної частини складає 1000 мм.


12. Розташування підйомних установок щодо ствола шахти.


Одноканатні та барабанні двоканатні підйомні машини розташовуються у будівлі на рівні землі, а багатоканати – у машинному залі. В одноканатних установках направляючі шківи на копре в залежності від способу розміщення підйомних судин у стовбурі, місця розташування будівлі машини та типу органу навивки канатів можуть бути встановлені на одній геометричній осі.

1. Висота копра hк складається з: hв – висота від гирла шахти до верхнього приймального майданчика; hс - висота від рівня верхнього приймального майданчика до верхнього затиску каната; hп – висота перепідйому; додаткової відстані 0,75 Rн.ш.

2. Відстань між віссю стовбура та віссю барабана.

3. Максимальна довжина Lc струни, тобто відрізка каната від направляючого шківа до барабана згідно ПБ не повинна перевищувати 65 м-коду.

4. Кут β між струною каната та її проекцією на горизонтальну площину, згідно з ПБ, повинен бути не менше 30o і не більше 50o.

5. Кут відхилення струни каната α.
13. Підйомні установки та противаги.


Підйомні установки з противагою застосовують у тому випадку, коли в стволі не можуть бути розміщені 4 підйомні судини, що буває при розташуванні 2-х підйомних установок у стволі. Одна з цих установок одноклітинна з противагою.

Установки з противагою останнім часом широко застосовують при багатоканатних підйомних системах на шахтах, де розробка родовища ведеться на кількох горизонтах. Дві односкіпові установки з противагами вигідніше, ніж одна двоскіпова, тому що при цьому забезпечується незалежність роботи з декількох горизонтів, усувається вплив витяжки та підвищується надійність роботи.

Противага, так само як і підйомний посуд, за допомогою свого каната переміщається в стовбурі і необхідний для врівноваження власної маси підйомної судини та частини корисного вантажу. Відповідно до ПБ підйомний канат противаги повинен бути однаковим з підйомним канатом підйомної судини, і щодо нагляду та випробування до нього пред'являються ті ж вимоги, що й до канату судини.


14. Пульт керування шахтного підйому. функція пульта.


Пульт шахтного підйому ПШП призначений для місцевого та дистанційного керування підйомними установками. Функціями пульта є: операції управління розгоном та уповільненням підйомного двигуна та дистанційне керування гальм за допомогою команд-апаратів; візуальний контроль за положенням підйомних судин за допомогою сельсинових датчиків; візуальний контроль та запис діаграми швидкості підйому; контроль навантаження на підйомний двигун; вимкнення підйомної машини кнопкою в аварійних випадках; сигналізація про наявність напруги у головних та оперативних ланцюгах; про тиск у гальмівній системі; керування допоміжними приводами.

На пульті є рукоятки: права – для керування двигуном підйомної машини, ліва – для керування гальмом. Під ногами машиніста розташовані пости аварійної зупинки та включення динамічного гальмування. У центральній частині пульта розташовані 2 сільсинові покажчики глибини, на правій та лівій тумбах – вимірювальні прилади.


15. Гальмо підйомних машин. Основні елементи.


Розрізняють робоче та запобіжне гальмування. Робочим гальмуванням забезпечується виконання заданого режиму руху підйомних судин та зупинка в потрібному положенні. Запобіжне гальмування необхідне для запобігання аваріям.

Виконавчий орган гальма є загальним для робочого та запобіжного гальмування і є гальмівними балками із закріпленими на них прес-масовими колодками, що діють на сталеві гальмівні ободи органу навивки. Підйомна машина має два гальмівні ободи і на кожен з них діє індивідуальний виконавчий орган. Гальма бувають з кутовим та поступальним переміщенням колодок.

Привід гальма буває: пружинний гідравлічний безвантажний, пневматичний вантажний, пневматичний вантажний та пневматичний вантажний. У привід гідравлічного гальма надходить олія під тиском 0,5-0,8 МПа. У привід пневматичного гальма надходить стиснене повітря від компресора.

Пружинні гідравлічні безвантажні приводи застосовують на малих підйомних машинах. Пневматичні вантажні гальма застосовують на великих підйомних машинах, причому установка має два приводи, кожен із яких діє свій виконавчий орган.
16. Покажчики глибини та скоростемери.


Покажчики глибини, що вказують місцезнаходження підйомних судин у стволі будь-якої миті підйомної операції, бувають механічні та електричні.

Механічні покажчики глибини безпосередньо пов'язані з валом підйомної машини. Через приводний вал та систему зубчастих передач покажчика глибини обертання передається від корінного валу двом вертикальним гвинтам із встановленими на них гайками. При цьому стрілки, укріплені на гайках, вказують на шкалі місце перебування судин у стволі. Механічні покажчики глибини не забезпечують точних показань і тому нині вони не виготовляються.

Електричні покажчики глибини немає механічного зв'язку з корінним валом. Вони забезпечують високу точність визначення місця знаходження судини у стовбурі. Застосування отримали сільсинові покажчики глибини, встановлені на пульті управління.

Скоростеміри бувають механічні, що мають безпосередній зв'язок з корінним валом підйомної машини, та електричні, що не мають такого зв'язку.

Механічні ртутно-поплавкові скоростемери СШ-1. Від корінного валу підйомної машини через ремінну передачу приводиться в обертання система трьох трубок, що сполучаються між собою, в яких вміщена ртуть. Відцентровими силами ртуть витісняється із середньої трубки в крайні. При цьому поплавець, що знаходиться в середній трубці, через систему важелів надає руху стрілці приладу і перо записуючого пристрою. Останнє викреслює на папері діаграму швидкості підйому. Скоростеміри СШ-1 недостатньо чутливі до малих швидкостей, мають ненадійну ремінну передачу. На пультах управління сучасних підйомних машин встановлюють електричні скоростемери, в якості яких застосовують вольтметри, що самопишуть. Вольтметр отримує живлення від вимірювального тахогенератора. Так як тахогенератор обертається від корінного валу підйомної машини, його вихідна е.р.с. пропорційна дійсної швидкості підйому. Тому шкала вольтметра відградуйована в м/с.


17. Експлуатація підйомних машин.


Будівля одноканатних підйомних машин має зал та підвал. Машинний зал багатоканатних установок розташовують на копрі. У машинному залі розташовуються органи навивки, редуктор, двигун, пульт шахтного підйому, реверсор, у підвалі – роторна магнітна станція, ящики опору, акумуляторні батареї аварійного освітлення. У будівлі має бути робоче та аварійне освітлення.

Підйомна установка знаходиться у віданні головного механіка шахти. Планово-попереджувальні огляди та ремонти є системою періодично повторюваних заходів щодо проведення запланованих за часом профілактичних робіт з огляду, догляду, нагляду з усуненням несправностей, а також ревізій та ремонтів, що відновлюються працездатність обладнання установки.

Для підйомних установок прийнято такі види оглядів: щозмінний, щодобовий огляд. Поточний ремонт роблять щотижня бригадою з огляду та ремонту підйомної установки під керівництвом механіка підйому. Капітальний ремонт через складність робіт передбачає зупинку підйому на тривалий час за графіком, складеним головним механіком ПЗ.

Футерівка ТОВ «РЄАТЕК»

ТОВ «РЄАТЕК» пропонує такі види продукції:

Колодки футерування Ф7-010-49

ООО РЕАТЭК. Продажа и доставка колодки футеровки термостойкие на канатоведущий и отклоняющий шкив многоканатных подъемных машин Ф7-010-49; ПП-45
ООО РЕАТЭК. Технические характеристики колодки футеровки термостойкие на канатоведущий и отклоняющий шкив многоканатных подъемных машин.

Блоки полівінілхлоридні (ПВХ) із пластикату ПП-45

ООО РЕАТЭК. Продажа и доставка колодки футеровки термостойкие на канатоведущий и отклоняющий шкив многоканатных подъемных машин Ф7-010-49; ПП-45
ООО РЕАТЭК. Технические характеристики колодки футеровки термостойкие на канатоведущий и отклоняющий шкив многоканатных подъемных машин.

Колодки футерування ПП-45

ООО РЕАТЭК. Технические характеристики колодки футеровки термостойкие на канатоведущий и отклоняющий шкив многоканатных подъемных машин.

Колодки притискні косі з фенопласту У2-301-07

Технические характеристики

Притискні колодки прямі з фенопласту У2-301-07

Технические характеристики

КІЛЬКІСТЬ ПОСТАВЛЕНОЇ ПРОДУКЦІЇ:

0

ТОВ «РЄАТЕК»
контактні дані та як нас знайти:

Зв'язок із комерційним відділом ТОВ «РЄАТЕК»

Україна 01011,

м. Київ, вул. Панаса Мирного 26, к.111А

Телефони: (044) 209 82 67,

+38 050 655 01 89,

+38 067 694 22 32

skype: andreykokin1

Директор: Кокін Андрій Вікторович
ООО РЕАТЭК Google maps